Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tweet

Ağız ve diş sağlığı dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de en büyük sorunlardan birisidir. Fakat böyle olmasına karşın birincil önem arz etmediği düşünüldüğünden fazla üzerine düşmemekteyiz.

Ağız sindirimin başladığı ilk yerdir. dolayısı ile ağızda oluşacak herhangi bir sorun, diş sağlığının bozularak sindirimin olumsuz etkilenmesini sağlayacaktır. Gün içinde tükettiğimiz besinler ağız yolu ile çiğnenerek sindirime hazır hale gelmektedir.

Dişlerimiz ise ağız yolu ile aldığımız besinlerin parçalanmasında rol almaktadır. Aynı zamanda dişlerimiz konuşmamız için gereken sesin düzenli bir şekilde ağzımızdan çıkmasını sağlar. Dişlerimize gereken önemi vermediğimizde bu çeşitli hastalıklara da yol açmaktadır. En başta gelen sorun ise, diş çürümesidir.

Diş çürümesi, en çok karbonhidratlı yiyecekler tüketildiğinde kısacası şekerli ürünler tüketildiğinde oluşmaktadır. Diş çürüğü dişte oyuklar açarak kendini gösterir. Bunun önlenmesi için dişlerimize gereken özeni göstermeliyiz. Dişlerimizi fırçaladığımızda zararlı mikroorganizmaların zarar vermesini engelleyebiliriz.  Diş çürüğünün önlenmesi için sadece fırçalamak başlı başına yeterli değildir. Yılda en az iki kere bir diş hekimi muayenesi yaptırmak diş bozukluğunun önlenmesi açısından önemlidir.

Bir diğer hastalık ise diş eti hastalığıdır. Diş etleri yumuşak bir dokudan oluşmakta ve çabuk kanamaktadır. Diş eti kanaması olduğunda mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.  Tedavi edilmeyen ya da tedavisinde geç kalınan diş eti hastalıkları çene kemiğinin iltihaplanmasına da yol açmaktadır.  Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları aynı zamanda ağız kokusuna da yol açarak sosyal iletişimimizi de etkilemektedir.

Ağızda kapanma bozuklukları, çene yapısı bozuklukları da diş yapısının bozuk olmasından kaynaklanmaktadır. Diş bozukluklarının en önemli nedeni süt dişi dediğimiz, çocuklukta çıkan dişlerin zamanından önce çıkması bu bozukluklara neden olabilir. Düzensiz bir şekilde sıralanan dişler aynı zamanda konuşma bozukluğuna da neden olur.

Ağız ve diş hastalıklarının önlenmesinde erken tanı çok önemlidir. Dişlerin yeterli şekilde fırçalanması, hekim kontrolü ve yiyecek seçimi ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.  Aşırı şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler diş minesine zarar verici mikroorganizmalar barındırır. Mutlaka her tüketimden sonra dişler fırçalanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir