Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Nedir? Nasıl Korunmalıyız?

Tweet

Rahim ağzında gelişen siğiller ile ortaya çıkan kanser türüdür. Erken tanı ile önlenmesi mümkündür. Erken tanı da geçikildiğinde ölümlere sebebiyet vermektedir. Dünya genelinde saatte otuz kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Erken tanıda eğer kişi ilk evrelerde ise ameliyat ile, ilerleyen evrelerde ise kemoterapi ile bu hastalıktan kurtulabilir.  20 yaşını geçmiş ve aktif cinsel yaşamı olan her kadının mutlaka yılda birkez Pap-smear taramasını yaptırması gereklidir. 35-55 yaş arası kişiler ise altı ayda bir taramalarını yaptırmaları çok önemlidir. Erken tanının önemi her hastalıkta olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de önemlidir.

Rahim ağzı kanseri sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Belirtileri çok belirgin değildir. İlerleyen evrelerde rahim de kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamalar adet sonrası, cinsel ilişki sonrası ve menapoz sonrası gerçekleşmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşan bu enfeksiyon en başta rahim ağzında gelişmekle beraber, her ilişkiden sonra komşu dokulara yayılmaktadır. genellikle kanser hücreleri oluşmaya başladıktan sonra şikayetler artmaya başlar. En başta ilişki sonrasında lekelenme ile kendini belli eder.

Çok eşlilik, fazla sayıda doğum yapmak, cinsel ilişki yaşının 20 yaşından önce başlamış olması, viral enfeksiyonlar, partnerin sünnetsiz olması gibi etkenler rahim ağzı kanserini tetiklemektedir.

Rahim ağzı kanserinden korunmak için yukarıda sayılan risk faktörlerini azaltmak ve pap-smear testini hekiminiz tarafından önerilen sıklıklarda mutlaka yaptırmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir