Sigarayı Bırakmak İçin Bir Adım Atın!

Tweet

Sigara içmek tüm vücudumuza zarar verdiği artık tüm toplumumuz tarafından bilinmektedir. Fakat bilinmekle beraber çoğumuz bırakmak için doğru zamanı bilmiyoruz. Sigaranın içinde bulunan nikotin asıl bağımlılığı sağlayan maddedir. Vücuda giren nikotin bağımlılık yaratmakla beraber eksikliğinde, yoksunluk ve gerginlik gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum meydana geldiğinde ise kişi kendini sigara içme isteği içinde bulunur. 

Sigaranın zararları ise saymakla bitmemektedir. En başta gelen ve en bilinen zararı ise akciğer kanseridir. Bunun yanısıra kalp ve damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve diğer çeşitli kanser hastalıkları da başı çekmektedir. Sigara nedeniyle ülkemizde yüz bine yakın kişi sigaranın vermiş olduğu zararlı etkiler nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

Sigarayı bırakmak için en başta kendinizi buna hazırlamanız gerekmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra kendinizi nasıl hissedeceğinizi düşünün ve ilk adımı bu şekilde kendinizi hazırlayarak atın. Genel olarak sigarayı özel bir günde bırakmak sizin için daha etkili olacaktır. Bu tarih doğum tarihiniz, evlilik yıldönümünüz ya da sigara bırakma günleri gibi anlam içeen günlerde bırakmak daha etkili olacaktır.

Sigara içmek için sizi tetikleyen gerginlik, stres, yalnızlık ve yemek sonrası gibi olaylar ve ortamlardan uzak durmaya gayret gösterin. Sigara içme isteğiniz geldiğinde imkanınız dahilinde açık hava da 15 dakika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yapma gibi bir imkanınız yok ise o an başka bir uğraş ile bu isteğinizi atlatabilirsiniz.

Sigarayı birdenbire bırakmak zorunda değilsiniz. Bununla ilgili sizlere ücretsiz yadım sunan aile hekimlerinize, sigarayı bırakma danışma merkezlerine başvurabilirsiniz. Sizlere sigarayı bırakmanıza yardımcı ilaç ve yöntemler sunacaklardır. Başaramayacağınız hissine kapılmayın. Bırakma kararından kesinlikle vazgeçmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: